LT   RU   EN

Apie projektą

Rusijos politinių pabėgėlių bendruomenė Lietuvoje vis didėja. Šis pasakojimas – tai pažintis su paprastais, savo šalį mylinčiais rusais, kurie tapo Kremliaus režimo priešais ir buvo priversti palikti namus ir įsikurti mūsų šalyje.

Dar XVI a. į Lietuvą atvyko bene pirmieji pabėgėliai iš Rusijos Imperijos – religinė sentikių bendruomenė. Skirtingais istoriniais laikotarpiais mūsų šalis buvo saugus prieglobstis įvairiems rusų disidentams ir jų bendruomenėms. Poetas, diplomatas Jurgis Baltrušaitis išduodamas LR vizas išgelbėjo daugybę intelektualų, persekiotų bolševikų režimo. Jo dėka į Vakarų Europą išvyko tapytojas Markas Šagalas, poetė Marina Cvetaeva ir daugelis kitų.

Sovietmečiu disidentai palaikė glaudžius tarpusavio ryšius ir prisidėjo prie mūsų Nepriklausomybės atgavimo.

Naudodama persekiojimą ir represijas šiandieninė Rusijos valdžia dorojasi su politiniais oponentais, žmogaus teisių aktyvistais, LGBTQ+ bendruomene ar bet kuo, kas nukrypsta nuo vyraujančios ideologijos.

Dėl palankios geografijos, tinkamos kalbinės terpės, saugumo situacijos ir politinės Lietuvos diplomatų valios, mūsų šalis tampa laikinu prieglobsčiu ar saugiais naujais namais Kremliaus režimo aukoms.

„Egzistuoja solidarumas tarp žmonių, kada nors patyrusių nelaisvę“, - kalbėdamas apie ryšius su rusų disidentais, sakė Leonidas Donskis.

Projekto autoriai

Projekto vadovas, fotografijų autorius: Artūras Morozovas
Žurnalistė, tekstų autorė: Ina Šilina
Projekto koordinatorė: Berta Tilmantaitė
Projekto dizainas: Ūla Rugevičiūtė Rugytė
Internetinis sprendimas: Kazimiras Jarmolovskis (OriHive)
Straipsnių vertimas į lietuvių kalbą: Darius Jarusevičius
Vertimų redaktorė: Gintarė Obelenė
Video medžiaga: Berta Tilmantaitė,
Karolis Pilypas Lutkevičius,
Mindaugas Drigotas,
Artūras Morozovas
Video spalvų korekcija: Karolis Pilypas Lutkevičius
Video garsas ir muzika: Martynas Gailius

Projektą finansuoja: