Pereiti praeitį
„Tremties tema nebuvo mano gyvenimo dalis“, – sakė Gediminas Andriukaitis, besiruošdamas 50 dienų trukmės ekspedicijai į Sibiro šiaurę. Nebuvo tik iki tam tikro laiko.
Išgirstų vaikystėje pasakojimų apie senelių tremtį prie Laptevų jūros fragmentai ilgai kiūtojo Gedimino pasąmonėje. 2017 metų vasarą jie nuvedė jį ir dar trijų bendraminčių komandą už poliarinio rato prie šiaurinės Sibiro pakrantės – ten, kur buvo ištremtas Gedimino senelis ir kur gimė jo tėvas.
Tačiau kelionė laiku – tai kelionė į nežinomybę. Pirmoji ir paskutinė ekspedicija iš Lietuvos į tuos kraštus vyko 1989 metais. Archyvinė medžiaga ir susitikimai su tremtiniais tapo vienu iš nedaugelio būdų pasiruošti šešiems šimtams kilometrų taigos pėsčiomis. Buvęs tremtinys Vitalis Staugaitis su ekspedicijos dalyviais pasidalino ne tik turimomis žiniomis apie tas vietoves, bet ir išgyventa patirtimi. Jis taip pat ne kartą siūlė pakeisti maršrutą į labiau nuspėjamą.
Gediminas, Darius, Viktoras ir Vigimantas vis tik pasirinko eiti savo suplanuotu keliu. Komanda į tas vietas žygiavo norėdama įrodyti, kad trėmimai pabaigos neturi – ne taškas laiko juostoje – įvyko ir baigėsi. Tai – tęstinis procesas, apie kurio pasekmes iki šiol kartas nuo karto išgirstama beveik kiekvienoje lietuvių šeimoje.
Suvokti to, ką patyrė tremtiniai prie Laptevų jūros, neįmanoma. Tačiau, kai anūkas atsistoja ant tos pačios uolos, ant kurios kadaise stovėjo jo ištremtas senelis, ir laisvo žmogaus akimis žvelgia į tuos pačius vaizdus, tampa akivaizdu, kad užsispyrusi tremtinių kova dėl gyvenimo nebuvo beprasmė. Niekada nemačiusios viena kitos, kartos susitinka.

Istorinis kontekstas
1941 metais, pasibaigus antrai vasaros savaitei, TSRS okupuotoje Lietuvoje prasidėjo masiniai gyventojų trėmimai. Vidury nakties TSRS ir vietinių represinių struktūrų pareigūnai įsiverždavo į būsimų tremtinių namus, surengdavo kratą ir pranešdavo apie ištrėmimą iš Lietuvos. Masiniai trėmimai taip pat vykdyti Latvijoje, Estijoje, Vakarų Ukrainoje, Vakarų Baltarusijoje ir Moldavijoje.
Pirmasis etapas baigėsi birželio pabaigoje Vokietijai užėmus Lietuvą. Tačiau po trejų metų vėl įžengus Raudonajai armijai, prasidėjo antroji sovietinė okupacija ir nauji trėmimų etapai.



